א. התחלואה בסרטן ילדים

גידולים סרטניים אצל ילדים הינם נדירים יחסית. בארצות הברית, ילד אחד מכל 5800 יחלה במחלת סרטן ילדים כל שנה. למרות שזה נדיר, סרטן עדיין מהווה גורם התמותה מספר אחד ממחלות אצל ילדים.
קיימת עליה קלה בשיעור הילדים שיחלו בסרטן בעיקר עקב עליה בשני סוגי סרטן: סרטן של בלוטת התריס וסרטן כליה מסוג קרצינומה. לעומת זאת, פחות ילדים חולים במלנומה, גידול הקשור לחשיפה ממושכת לשמש, קרוב לוודאי עקב המודעות כיום להגן על העור מפני חשיפה שכזאת.

ב. סרטן ילדים: מאפיינים וגיל הופעה

למרות השכיחות הנמוכה, ילדים חולי סרטן מעוררים תשומת לב רבה, זאת עקב הגורם האמוציונלי הקשור בסבל ממושך של ילדים, ביכולת של הילדים להתמודד עם המחלה, הטיפולים הקשים והתבגרותם המהירה.
גידולים סרטניים אצל ילדים יכולים להופיע בכל גיל, החל מהחודשים הראשונים של החיים וכלה בגיל הבגרות. לעיתים גידולים אלה קשורים לגורמים גנטיים אך במרבית המקרים אין לנו מידע מהו הגורם להופעת סרטן ילדים.

ג. סוגי הגידולים המופיעים אצל ילדים

מרבית הגידולים אצל ילדים שונים מגידולים של מבוגרים. גידולים של עצמות מסוג Ewing Sarcoma, גידולים של הכליות מסוג Wilm's Tumors, גידולים של מערכת העצבים מסוג Neuroblastoma, גידולים של השרירים מסוג Rhabdomyosarcoma, גידולים של מערכת העצבים המרכזית מסוג Meduloblastomaגידולים של הכבד מסוג Hepatoblastoma ועוד.
אצל ילדים מופיעים גם גידולים אשר שכיחים גם אצל מבוגרים. לוקמיה, לימפומה, לימפומה ע"ש הודג'קינס, גידולים ג'רמינלים, גידולים במוח ועוד.

ד. הטיפול בסרטן אצל ילדים

הטיפולים בגידולים של ילדים הינם באותם אמצעים בהם מטפלים במבוגרים וכוללים ניתוחים, הקרנות, כימותרפיה, אימונותרפיה וטיפולים ביולוגיים.
חלק מהגידולים אצל ילדים מגיבים בצורה טובה מאד לטיפולים ואחוז הילדים המבריאים מסוגי הסרטן השונים הינו גבוה בהרבה מאחוז הנרפאים אצל מבוגרים. הסיבה לכך, קרוב לוודאי, הינה כי מרבית הגידולים אצל ילדים הם מאד אגרסיביים עם קצב התחלקות תאים מהיר ביותר. ידוע הוא שתאים סרטניים הנמצאים בשלבי חלוקה הם אלה המגיבים לטיפולים ונהרסים ולכן ככל שבגידול יותר תאים בחלוקה הסיכויים להשמיד אותו יותר גבוהים.

ה. רעילות ונזקים לטווח ארוך של הטיפולים

בשנים האחרונות, כאשר קיימת פרספקטיבה ארוכת שנים לגבי הטיפולים בסרטן אצל ילדים, הופיעה דאגה חמורה. נמצא כי טיפולים אלה גורמים לנזקים ארוכי טווח המופיעים אצל ילדים שנים רבות לאחר שהבריאו לחלוטין ממחלתם.
בהשוואה לאוכלוסייה הרגילים, מבוגרים שחלו בסרטן בילדותם וטופלו בכימותרפיה ו/או בהקרנות מפתחים הרבה יותר בעיות קרדיאליות, נזקים בכלי דם גדולים, הפרעות בתפקוד הריאות, אירועים מוחיים, בעיות הורמונליות הפרעות נאורו-פסיכולוגית ועוד.

סרטן ילדים

ו. טיפול אלטרנטיבי לסרטן אצל ילדים

ילדים חולי סרטן פונים לעזרת הרפואה המשלימה באותה מידה שמבוגרים פונים לעזרה כזאת. הם מקבלים תדרוך לגבי תזונה נכונה לחולי סרטן, טיפולים באמצעים כמו הילינג, דרכים שונות לניקוי רעלים ושימוש בתוספי מזון מתאימים בעת הטיפולים ולאחריהם.
הטיפולים המשלימים בסרטן אצל ילדים עשויים לשפר את סיכויי ההצלחה של הטיפול בסרטן. כיום, כאשר אנו יודעים את ההשפעה הקשה של הטיפולים בכימותרפיה ובהקרנות בגיל הילדות על שכיחות מחלות בגיל המבוגר, טיפולים בתוספי מזון שונים ואנטיאוקסידנטים עשויים להגן על תאי הגוף השונים מהנזקים הנ"ל ולהפחית את התחלואה בגיל המבוגר.

ז. טיפולים בהיפרתרמיה בסרטן אצל ילדים

בספרות הרפואית דיווחים על הצלחה בטיפול בהיפרתרמיה בסוגי סרטן שונים אצל ילדים. מרכז בגרמניה מדווח על הצלחות של שילוב של קרינה והיפרתרמיה אצל ילדים עם גידולים מסוג רבדומיוסרקומה.
באוניברסיטת דיסלדורף בגרמניה טיפלו ב 44 ילדים עם סוגי סרטן שונים בשיטות הטיפול הרגילות של כימותרפיה והקרנות בתוספת היפרתרמיה. כל הילדים האלה כבר קיבלו קודם לכן טיפולים בכימותרפיה ו/או הקרנות ונכשלו. לאחר הוספת ההיפרתרמיה, 86% מהילדים הגיבו לטיפול ואצל 16 מ 44 הילדים הגידול נעלם לחלוטין. מעל 70% מהילדים נותרו בחיים 5 שנים לאחר הטיפול.

ת. סיכום

סרטן ילדים זהו מצב נדיר. הגידולים הסרטניים אצל ילדים שונים מאלה המופיעים אצל מבוגרים. גידולים אלה אגרסיביים מאד אך מגיבים היטב לכימותרפיה. השילוב של טיפולים ברפואה אלטרנטיבית ובאמצעות היפרתרמיה טיפול בסרטן משפרים את סיכויי ההישרדות של ילדים אלה.