סרטן השחלות הינו גידול סרטני בעל מאפיינים מיוחדים.

א. האבחון נעשה באיחור

ב 80% מהמקרים הגילוי הוא מאוחר, בשלב שהגידול כבר אינו ממוקם בשחלות אלא התפשט לבטן, אגן ולאברים אחרים. ההסבר לכך הינו פשוט. השחלות ממוקמות בחלל הבטן והאגן. אזור זה נמצא בתוך שק הנקרא פריטונאום. השק אינו דחוס והמרחק בין האברים השונים בתוכו, כבד, קיבה, מעיים, טחול, לבלב ועוד, הינו גדול. לכן גידול המתחיל בתוך השחלות אינו גורם ללחץ על עצבים או על אברים אחרים ולכן במשך תקופה ארוכה לא יהיו כל סימפטומים למחלה. רק לאחר שהגידול התפשט בבטן יופיעו הסימנים העיקריים; נפיחות בבטן עקב הפרשת נוזלים לחלל הבטן עקב גירוי של מעטפת הפריטונאום ולעיתים כאבים עקב גרורות בבטן היוצרות לחץ על עצבים או על אברים אחרים.

ב. טיפול יעיל יביא לריפוי

למרות האיחור בגילוי והאבחון לרוב כאשר המחלה מפושטת, חלק משמעותי מבין החולות בסרטן השחלות נרפאות בעזרת טיפול כימותרפי יעיל הכולל תרופות כימותרפיות כמו ציספלטין או קרבופלטין, וטקסול או טקסוטר. בנוסף לכך ניתן להוסיף כיום תרופה ביולוגית בשם אבסטין המונעת מהגידול הסרטני לייצר כלי דם חדשים הנחוצים להתפתחותו. לאחר טיפול של מספר חודשים בכימותרפיה עוברות החולות ניתוח אשר מטרתו לנקות את חלל הבטן משאריות גידול ולהקטין ככל האפשר את מספר תאי הסרטן בגוף. ניתוח זה נקרא בשפה המקצועית debulking ומטרתו להפחית את מספר תאי הסרטן לרמה בה מערכת החיסון תהיה מסוגלת לנטרל ולהרוס את תאי הגידול המעטים שנותרו לאחר הכימותרפיה והניתוח.
אצל חולות סרטן שחלות, כאשר מופיעה הישנות המחלה למרות הטיפולים בכימותרפיה ובניתוח, ניתן עדיין לטפל במגוון תרופות כימותרפיות אחרות.

ג. סרטן השחלות-טיפול ברפואה משלימה

ניתן להוסיף אל הטיפולים שצוינו לעיל, טיפולים משלימים בסרטן. בשלבים הראשונים הטיפול המשלים נועד לשפר את הסיכויים לריפוי שלם של המחלה. בשלבים מתקדמים, אצל חולות שלא הגיבו לטיפול הראשון או חולות אצלן הייתה הישנות של המחלה בהמשך, הטיפול המשלים מטרתו לשפר תוצאות הטיפולים הקונבנציונליים תוך טיפול במחלה עצמה, במערכת החיסון ומניעת תופעות הלוואי והנזקים של הטיפולים.

סרטן השחלות. גילוי מאוחר

ד. השפעת התזונה על סרטן השחלות

מחקרים אשר פורסמו בשנים האחרונות מוכיחים כי למרכיבי תזונה שונים השפעה רבה הן כמניעת ההיווצרות של סרטן השחלות והן כשיפור בסיכויי ההישרדות של נשים שחלו במחלה זו.
מחקר אשר כלל כ 200,000 נשים הראה כי צריכה גבוהה של חומר בשם פלבנואיד מפחיתה את הסיכויים לחלות בסרטן השחלות בכמעט 30%. פלבנואידים נמצאים בתה ירוק, תה שחור, יין אדום, תפוחי עץ, ענבים, בצל ובפירות הדר בעיקר בתפוזים.
מחקר אחר מראה כי חומר בשם PAC-1 הנמצא באוכמניות משפר את סיכויי ההישרדות של חולות עם סרטן השחלות ובמחקר אחר נמצא כי גם תזונה בריאה עשירה בפירות וירקות ובחיטה מלאה משפרת את סיכויי ההישרדות בסרטן השחלות.
מחקר אחר באיטליה הראה כי שימוש בשמן זית הינו בעל ערך בסרטן השחלות. במחקר אשר פורסם ב 2010 ב Journal of Gynecology Oncology נמצא כי הוספת שמן פשתן לתזונה מפחיתה את התמותה מסרטן השחלות.

ה. תוספים וויטמין סי במינון גבוה והשפעתם על סרטן שחלות

לחומרים הבאים תכונות אנטיסרטניות בסרטן השחלות: קורקומין, רסברטרול, ג'נסטאין, פטריות מרפא, ארטימיסיה, ג'ינג'ר, תה ירוק ועוד.
במחקר מאוניברסיטת קנזס בארצות הברית, שילוב של כימותרפיה עם מנות גבוהות של ויטמין C בעירוי תוך ורידי הביא להארכה משמעותית בחיי חולות בסרטן שחלות מתקדם.

ו. היפרתרמיה בסרטן שחלות

היפרתרמיה טיפול בסרטן הינה שיטת טיפול בה מוחדר חום גבוה לאזור הגידול, דבר הפוגע בתפקוד התאים הסרטניים
מחקרים ממרכזים רפואיים שונים בעולם ביניהם בי"ח של אוניברסיטת מינכן בגרמניה, מרכז רפואי בניזני נובגרוד ברוסיה, מחלקת הקרינה בי"ס לרפואה באוניברסיטת קליפורניה הדרומית בלוס אנג'לס בארה"ב ומרכזים אחרים מוכיחים כי שימוש בהיפרתרמיה כחלק מהטיפול בסרטן שחלות הינו יעיל ומשפר את תוצאות הטיפולים. הטיפול בהיפרתרמיה בסרטן השחלות יכול להיות משולב עם טיפולים אחרים אך לעיתים קרובות ניתן גם כטיפול יחיד.

ז. סיכום

הוספת טיפולים ברפואה אלטרנטיבית משלימה ובהיפרתרמיה בסרטן השחלות מביאה לשיפור בתוצאות הטיפולים וסיכויי הישרדות החולות.