גידולי סרטן הצוואר או סרטן ראש-צוואר הם קבוצת גידולים המופיעים מעל עצם הבריח ומחולקים ל 3 קבוצות: גידולים בפה, גידולים בלרינגס (תיבת הדיבור) וגידולים בנאזורפרינגס (מאזור הנשימה באף עד לאזור הבליעה בין הפה והוושט).
הגידולים ברובם הגדול הינם גידולים קשקשיים ((Squamous cell carcinoma. בארה"ב כ 50,000 חולים חדשים בשנה (כ 5%) מכלל חולי הסרטן החדשים. גידולים אלה קשורים לעישון וצריכת טבק, זיהומים סביבתיים ותעשייתיים, ולזיהומים וירליים (EBV, HPV).
כאשר הגידול הוא מקומי (באזור בו התחיל) הטיפול המקובל הינו ניתוחי או לעיתים בקרינה בלבד. כאשר המחלה אזורית עם פיזור לבלוטות לימפה אזוריות הטיפול הוא כירורגי ולאחריו טיפול מונע בקרינה וכימותרפיה. כאשר קיימות כבר גרורות באברים נוספים אחרים, הטיפול המקובל הינו בכימותרפיה בשילוב עם תרופות ביולוגיות ואימונולוגיות.

סרטן הצוואר, קצת סטטיסטיקה

במחלה מקומית, 70% מהחולים שורדים 5 שנים לאחר האבחנה, במחלה אזורית 20% ובמחלה גרורתית רק 10%.
השימוש בשיטות של רפואה טבעית בטיפולים בסרטן ראש-צוואר עשויים לשפר את התוצאות במחלה מתקדמת, ולמנוע הישנות המחלה לאחר הניתוח במחלה מקומית.

סרטן הצוואר. מחקרים מראים שטיפול טבעי עוזר
מחקרים מעבדתיים במרכזי המחקר הגדולים בארה"ב מעלים כי קורקומין פועל בעצמו כנגד גידולי ראש-צוואר. כאשר ניתן בשילוב עם ציספלטין, סוג הכימותרפיה היעיל ביותר בגידולים אלה, משפר את יעילות תרופה זו כנגד תאי הסרטן. כדי להשיג את האפקט כנגד סרטן, מתן הקורקומין יהיה במינונים גבוהים.

סרטן הצוואר: שימוש בהיפרתרמיה עוזר

מחקרים אחרים מראים כי לאומגה-3 פעילות כנגד גידולים סרטניים באזור הפה. במחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן על 596 חולים ואשר פורסם ב 2014, נמצא כי נטילת תרופות נוגדות חומצה (תרופות הניתנות לחולים עם צרבות ורפלוקס מהקיבה) מפחיתות ב 45% את סיכויי התמותה של חולים עם גידולי ראש-צוואר, הידוע גם בשם סרטן הצוואר. הטיפול בהקרנות בגידולי ראש צוואר שכיח מאד. הקרנות ניתנות לעיתים כטיפול לאחר ניתוח, לעיתים כטיפול העיקרי במקום ניתוח ולעיתים כטיפול משולב ביחד עם כימותרפיה. בשנים האחרונות פורסמו מחקרים רבים המראים כי הוספת היפרתרמיה להקרנות בגידולי ראש צוואר משפרת בהרבה את תוצאות טיפול טבעי בסרטן.

בכינוס איגוד ההיפרתרמיה שנערך בצרפת בשנת 2000 הוצג מחקר בו נמצא כי בגידולי ראש צוואר התוספת של היפרתרמיה לקרינה מביא ל 45% תגובה מלאה ו 50% תגובה חלקית, ס"ה 95% תגובה.
בסקירת ספרות שפורסמה בחוברת International Journal of Hyperthermia בשנת 2001 נמצא כי השילוב של היפר תרמיה טיפול בסרטן והקרנות היה טוב יותר מהקרנות בלבד (תגובות מלאות 55% לעומת 32% בעבודה אחת ו 83% לעומת 41% בעבודה אחרת). במחקר אשר פורסם לאחרונה נמצא כי ההישרדות (survival) ב 5 שנים בקבוצה המשולבת הייתה 53% לעומת 0% בקבוצת הקרינה בלבד.

כאשר קיימות גרורות בצוואר נמצא כי הטיפול המשולב של קרינה כימותרפיה והיפרתרמיה הינו יעיל. במחקר על 21 חולים עם גידולי ראש-צוואר אשר אצלם הגידול שלח גרורות לבלוטות בצוואר ואשר טופלו בשילוב של קרינה, ציס-פלטין והיפרתרמיה . אצל 8 הייתה העלמות מוחלטת של המחלה ואצל 19 שיפור בסימפטומים. 39% שרדו שנה לאחר שהחלו טיפול אלטרנטיבי לסרטן.

לסיכום

טיפול בסרטן הצוואר הינו חלק בלתי נפרד מהטיפול במחלה. מומלץ להוסיף טיפולים תזונתיים, טיפולים בתוספי מזון ובתרופות נוגדות חומצה, אך השימוש העיקרי הוא בהיפרתרמיה אשר נמצאה יעילה מאד כחלק מהטיפול המשולב במחלה.