הגורמים לסרטן ריאות

סרטן ריאות הינו אחד משלושת סוגי הסרטן הנפוצים ביותר. במקרים רבים הוא נגרם עקב עישון כבד וממושך אך הולך ועולה לאחרונה מספר החולים בסרטן ריאה אשר לא עשנו מעולם. סיבות נוספות לסרטן ריאה הינם זיהום סביבתי, וירוס ה HPV, השמנת יתר ועוד.

סרטן ריאות – סוגים ושלבי המחלה

אצל כ-20% מהחולים המאובחנים עם סרטן ריאות מוצאים בבדיקה הפתולוגית גידול המורכב מתאים קטנים המתרבים בקצב מהיר. זהו סרטן אלים מאד השולח גרורות כבר בשלבים הראשונים ולהן נחשב כבלתי נתיח מראש וברוב המקרים הטיפול הינו שילוב מיוחד של תרופות כימותרפיות.
אצל כ-80% מהחולים בסרטן ריאות הגידול מורכב מתאים שאינם תאים קטנים רובם מסוג של אדנוקרצינומה וחלקם מסוג של תאים קשקשיים. גידולים אלה מתחלקים לשלבים. אצל חולים בשלב I יש גידול אחד הממוקם לריאה אחת. בשלבים II ו-III הגידול יכול להיות בשתי הריאות או שחדר גם לבלוטות לימפה בקרבת הריאה. אצל חולים בשלב IV של הגידול קיימות גרורות באברים אחרים בעיקר בכבד, עצמות או מוח.
בשלב I ניתן לטפל במרבית החולים בניתוח. בשלב II ו-III ניתוח אינו מספיק ויהיה משולב עם הקרנות ו/או כימותרפיה. בשלב IV הטיפול יהיה כימותרפיה.

סרטן ריאה – הטיפול בכימותרפיה

כימותרפיה ניתנת בעיקר במקרה של סרטן ריאות גרורתי. קיימים מספר סוגי כימותרפיה בעלי יעילות מסוימת בגידולי ריאה. במרבית המקרים משלבים 2 או 3 תרופות כימותרפיות יחד. בין התרופות הכימותרפיות הניתנות בסרטן ריאה: ציספלטין, קרבופלטין, אלימטה, נבלבין, טקסול, טקסוטר, גמזר ועוד.
מעבר לרעילות המשמעותית של התרופות הכימותרפיות, משך היעילות שלהן אינו ארוך ומביאות להארכת החיים של החולים בסרטן הריאה בחודשים ספורים.

סרטן ריאה גרורתי – טיפולים ביולוגיים ואימונולוגיים

בשנים האחרונות חלה התקדמות גדולה בטיפול בסרטן ריאה עקב פיתוח של תרופות ביולוגיות ואימונולוגיות. תרופות אלה אשר אינן גורמות להרס התאים (כמו התרופות הכימותרפיות), אלא משפעיות על תהליכים בתוך התא וגורמים להפסקת פעילותו, או שגורמים למערכת החיסון לפעול להפסקת ההתפתחות של התאים הסרטניים.

סרטן נפוץ ביותר. סרטן ריאות
היתרון של תרופות אלה הוא שהרעילות שלהן הרבה יותר נמוכה מזו של התרופות הכימותרפיות והן מאפשרות הארכת חיים ארוכה יותר מהכימותרפיה.
הבעיה העיקרית בתרופות אלה היא שאינן מתאימות לכל חולה. החולים צריכים לעבור אבחון גנטי בין השאר למוטציות של ALK, של EGFR, של BRAF או של PD-1. רק חולים עם שינויים גנטיים מתאימים יוכלו לקבל טיפול בתרופות יקרות אך יעילות אלה.

סרטן ריאה-טיפולים משלימים ואינטגרטיביים

תוצאות הטיפולים בסרטן הריאה, למרות השיפור עם הופעת התרופות הביולוגיות והאימונולוגיות, עדיין רחוקות מלהשביע את רצון הרופאים והחולים.
לכן, השילוב של טיפול אלטרנטיבי לסרטן במכלל הטיפולים של חולים עם סרטן ריאה הינו חשוב ולכן גם נפוץ מאד.
אצל חלק מהחולים מדובר בתהליך טיפול בסרטן ללא כימותרפיה. אלו חולים המקבלים רק טיפולים אלטרנטיביים מאחר ואינם רוצים או אינם יכולים לקבל טיפולים קונבנציונליים. אצל חלק אחר מהחולים הטיפולים האלטרנטיביים בסרטן משולבים יחד עם הטיפול הקונבנציונלי.

טיפולים משלימים בסרטן ריאה

דרכי טיפול רבות הנמצאות בשימוש ברפואה האלטרנטיבית-משלימה בסרטן נמצאו יעילות במחקרים שונים.
צמחי מרפא: מחקרים מראים כי לאלוברה, ארטימיסיה, ברברין, ג'ינסנג, קורקומין, תה ירוק, תה שחור, ג'ינג'ר יעילות והשפעה בטיפול בסרטן ריאה.
ויטמינים ומינרלים ועוד: ויטמינים C, D, K, רסברטרול, סלניום, קוארצטין, גרמניום, שמן דגים, NAC, אמודין, אינוסיטול, ברומלאין ופטריות מרפא.
תזונה: חולים בסרטן ריאה צריכים לשמור על דיאטה ללא סוכר ודלת שומן כמו כל חולי הסרטן. בנוסף, חומרי מזון מומלצים הינם: תותים, אננס, סויה, דובדבנים, כרוב, כרובית, ברוקולי פטרוזיליה וגינגר.
היפרתרמיה: מחקר מיפן על 24 חולים עם סרטן ריאה אשר טופלו בהיפרתמיה הראה כי כ 70% שרדו מעל הממוצע.
מחקר מאיטליה מראה כי מתן היפרתרמיה לאחר כישלון ניתוח וקרינה בגידולי ריאה היה יעיל והביא להארכת חיי החולים.
מחקר אחר מטוקיו יפן מראה כי שילוב של היפרתרמיה עם הקרנות לחולים עם גידול מקומי מתקדם גורמת להאטה משמעותית בהתקדמות הגידולים.
מחקרים אלה ונוספים מראים את היעילות והחשיבות של היפרתרמיה כחלק מהטיפול בסרטן ריאה.

סיכום

סרטן ריאות הינו גידול קשה ואגרסיבי במרבית המקרים. לכן רצוי לשלב את כל דרכי הטיפול: כירורגיה, הקרנות, תרופות כימותרפיות, ביולוגיות ואימונולוגית, צמחי מרפא, תוספי מזון, תזונה נכונה והיפרתרמיה כדי להשיג את מירב הסיכויים להתמודד היטב עם המחלה.