סרטן הכבד

הכבד הינו איבר חיוני ביותר בגוף. לכבד תפקידים רבים וחשובים בגוף החל מעיבוד חומרי מזון וכלה בהפרשה של רעלים מהגוף. הכבד הינו איבר גדול מאד וניתן לשמור על תפקוד תקין, גם כאשר חלק גדול מהתאים אינו מתפקד. לכבד יכולת ליצר מחדש תאים שנכרתו או נהרסו (רגנרציה). כאשר הכבד נפגע ומפסיק לתפקד נוצרת בין השאר הפרעה בפינוי רעלים לדרכי המרה ומופיעה צהבת.

א. סרטן ראשוני של הכבד

גידול ראשוני של הכבד הינו גידול אשר נוצר מתאי הכבד עצמם. גידולים אלה נקראים קרצינומה הפטוצלולרית (Hapato-Cellular-Carcinoma) או HCC. זהו גידול לא שכיח המתחיל בתאי הכבד ויכול לתפוס חלק נכבד מהכבד במהלך המחלה.
הטיפול הקונבנציונלי בגידולים ראשוניים של הכבד הינו ניתוח או הזרקה של כימותרפיה דרך העורקים של הכבד תוך חסימת העורק (כימואמבוליזציה). סוגים בודדים של כימותרפיה הם בעלי השפעה על גידולים אלה, ולאחרונה מספר תרופות ביולוגיות כמו סוטנט, סורפניב, ניבולומב ואחרים. כמו כן באם הגידול אינו נרחב ניתן לטפל בקרינה מרוכזת (Stereotactic radiations).

טיפולים אלטרנטיביים המומלצים לחולים עם גידול כבד ראשוני כוללים:
ירידה במשקל לחולים עם עודף משקל
הימנעות מאלכוהול
פעילות גופנית
תזונה ללא סוכר ודלת שומן.
חומרי מזון מומלצים: סויה וברוקולי
תה ירוק
תוספים מיוחדים לסרטן ראשוני של הכבד: ויטמינים C ו E, ליקופן, גונודרמה,
תרופות קונבנציונליות מקבוצת הסטטינים, חוסמי בטה, NSAID ואספירין יש להם השפעה חיובית על סרטן ראשוני של הכבד.

היפרתרמיה יכולה לעזור במקרה של סרטן כבד

ב. גידול גרורתי בכבד

הכבד קשור דרך מערכות כלי הדם כמעט לכל אברי הגוף. גידולים באזורים שונים בגוף יוצרים גרורות דרך חדירה של תאי הגידול לתוך כלי הדם בגידול. תאי הגידול מתקדמים בדם וכאשר מגיעים לאברים אחרים חודרים שוב את כלי הדם ומתיישבים באותם אברים כאשר הם יוצרים גרורות בכבד.
הגרורה היא בעלת מבנה תא השווה לתא הגידולי ממנו נוצרה. לכן גידול של השד אשר שלח תאים אשר התיישבו בכבד, תאים אלה ייראו בדיוק כמו תאי הגידול בתוך השד.
הטיפול בגרורות בכבד יהיה בדיוק כמו הטיפול בגידול הראשוני. לעיתים ניתן לנתח את הגרורה ולהוציא אותה. זה אפשרי אך ורק באם מדובר בגרורות קטנות ובמספר קטן של גרורות. ניתוח להוצאת גרורות מהכבד שכיח בגידולים של המעי הגס. בשאר סוגי הגידול ניתוח לרוב הינו בלתי אפשרי.
הטיפול המערכתי בגרורות בכבד נעשה בתרופות ובאמצעים הניתנים לגידול הראשוני. גרורות בכבד מסרטן שד יטופלו בתרופות כנגד סרטן שד וטיפול בגרורות בכבד מסרטן המעי הגס יבוצע בתרופות המתאימות לסרטן המעי הגס.
כך גם טיפול טבעי בסרטן. גם טיפול זה מותאם לסוג הסרטן ממנו נוצרו הגרורות.

ג. הטיפול בהיפרתרמיה בגידולים בכבד

מאחר והכבד הינו איבר חיוני, כאשר יש גרורות בכבד מומלץ לטפל בהיפרתרמיה לאזור הכבד כדי להאט, לעצור ולהסיג את הגרורות בכבד.
הטיפול בהיפרתרמיה בגידולים ראשוניים של הכבד הינו יעיל במקרים רבים.
להלן מהלך המחלה של חולה עם סרטן כבד שטופלה במרכז רפואי "ניו-הופ":
מלכה (שם בדוי) לקתה בסרטן הכבד, והרופאים במרכז הרפואי של "הדסה" בעין כרם מצאו כי "מחלתה בשלב מתקדם, וכי אין ביכולתם להציע לה שום טיפול נוסף."
בדיקת CT לימדה על נוכחותו של גידול בכבד בקוטר 7 ס"מ. הסמן הגידולי בסוג גידול זה נקרא חלבון עוברי אלפה או *AFP (Alpha Feto Protein). רמת הסמן בדם של מלכה היתה כ-5,000 יחידות (כלומר, בערך פי 20 מהרמה הנורמלית, ששיעורה עד 30 יחידות). בהמשך נמצא גם גידול מחוץ לכבד, באזור הלבלב
מלכה טופלה בהיפרתרמיה, בעירויים של ויטמינים ומינרלים, בדיאטה, בתוספי מזון. תוך מספר חודשים ירדה רמת הסמן AFP לרמה של 27 יחידות (נורמלי). בדיקת CT לימדה על נסיגה, ולבסוף על היעלמות מוחלטת של כל המחלה בכבד ושל הגרורה באזור הלבלב. במעקב אשר בוצע 7 שנים לאחר מכן מלכה הייתה ללא עדות למחלה בכבד או בכל מקום אחר.
*הערה: סמנים גידוליים הם חלבונים המופרשים מתאי הגידול לדם. מציאת סמני גידול ברמה גבוהה מעל נורמה מעידה על נוכחות גידול בגוף. עלייה ברמת הסמנים בדם מעידה ברוב המקרים על התקדמות המחלה ואילו ירדת רמת הסמנים בדם מעידה על נסיגה של המחלה. לא כל גידול מפריש סמנים לדם. הסמנים העיקריים הם: CEA המופרש בעיקר מגידולים של המעי הגס, CA 19-9 המופרש מ סרטן הלבלב, CA-125 המופרש מ סרטן השחלות, CA15-3 המופרש מ סרטן השד, AFP המופרש מסרטן ראשוני של הכבד ומ סרטן האשכים, PSA המופרש מ סרטן הערמונית, וביתא HCG המופרש מסרטן האשכים.