כמו כל התאים האחרים בגוף, גם תאי הדם עלולים לעבור שינויים ממאירים ולהפוך לתאי סרטן, סרטן הדם או בשמו "לוקמיה". קיימים שני סוגים עיקריים של תאי דם לבנים, מיאלוציטים ולימפוציטים ובמצבם הממאיר: לאוקמיה מיאלוציטית ולאוקמיה לימפוציטית. הלוקמיות מתחלקות גם לשני סוגים, לוקמיות חריפות ולוקמיות כרוניות. בלוקמיות החריפות מהלך המחלה מהיר ואגרסיבי ואילו הלוקמיות הכרוניות הינן בעלות קצב התפתחות איטי.
לוקימות עשויות להופיע בכל גיל והינן סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב ילדים. הטיפול במחלה כולל שילובים של תרופות כימותרפיות, תרופות ביולוגיות, תרופות אימונולוגיות, השתלת מח עצם ובעת הצורך גם הקרנות. טיפולים אלה מניבים אחוזי ריפוי גבוהים במרבית המקרים, בעיקר בקרב הילדים ומהלך איטי וארוך של הלאוקמיות הכרוניות.

כיצד ניתן לשפר את תוצאות הטיפולים ואת איכות החיים של החולים בלוקמיה?

מחקרים מראים כי בקרב ילדים, תזונה עשירה בפירות, ירקות וסויה מפחיתה את הסיכויים לחלות בלוקמיה ולעומת זאת תזונה עשירה בבשר מעושן, נקניקיות, בייקון ובשר חזיר מעלה סיכויי התחלואה בלוקמיה.
מחקר מאוניברסיטת הונג קונג העלה כי מתן של תמצית מהפטריה "קורדיספס סיננסיס" גורם לתמותה של תאי לוקמיה פרה-מיאלוציטית דרך תהליך האפופטוזיס. רופאים
ממיו-קליניק הידועה ברוצ'סטר מינסוטה מדווחים על שיפור ניכר במצבם של חולי לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) המטופלים בתה ירוק. בתה ירוק חומר בשם EGCG שהינו בעל תכונות אנטי סרטניות חזקות.

סרטן הדם
מחקר מעניין אחר פורסם ב 2010 ע"י מדענים מאוניברסיטת אוברלינגן מגרמניה, אשר מצאו כי בצמח ה Amanita Phalloides חומרים המעכבים פעילות של גנים בשם switch genes האחראים בין השאר על יצירה והתקדמות של תאי סרטן. במחקר על תאי לוקמיה כרונית, CLL, נמצא כי צמח זה עשוי לעכב בצורה משמעותית התפתחות תאי גידול זה ללא שיפגע בתפקוד התאים הרגילים.
מחקרים מיפן מראים כי לקורקומין ולקפסאיצין (החומר בפלפל חריף אדום) תכונות אנטי סרטניות כנגד תאי לוקמיה מסוג תאי T.

ויטמין D הינו חיוני בגוף לספיגה של סידן וזרחן, שני מינרלים חיוניים לשלמות העצמות בגוף. בנוסף לכך בכל תאי הגוף קיימים קולטנים לויטמין D וההשערה היא שויטמין זה חיוני לתפקוד התקין של התאים. במספר סוגי סרטן, כולל לוקמיה, נמצא כי היה הבדל של 4% בהישרדות של חולים עם רמות גבוהות של ויטמין D בדם בהשוואה לחולים עם רמות נמוכות של ויטמין זה.
בפטריה הרפואית קוריולוס ורסיקולור נמצאו חומרים בשם פוליסכרופפטידים (PSP) המשפרים יעילות תרופות תרופות כימותרפיות לטיפול בלוקמיה.

חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה מצאו כי בחומצות השומן מסוג אומגה-3 קיים חומר מסוג פרוסטגלנדין הנקרא delta-12-PGJ3 שהוא בעל פעילות אנטיסרטנית מרשימה כנגד לוקמיה מסוג CML. בניסוי-כל העכברים בקבוצת הביקורת שלא קיבלו חומר זה לא שרדו לאחר 16 יום. לעומתם, כל העכברים אשר טופלו במרכיב של אומגה-3 שרדו את המחלה. זהו הבדל משמעותי המציין השפעה יעילה מאד של אומגה 3 על תאי CML.

לסיכום: הטיפולים בסוגי הלוקמיה השונים (סרטן הדם) בכימותרפיה, תרופות ביולוגיות ואימונולוגיות, שיפר את סיכויי הריפוי או הארכת החיים של החולים. שיפור נוסף עשוי להיות בעזרת תזונה לחולי סרטן ותוספי מזון מתאימים.