גידולים בגרון הינם חלק מגידולים באזור "ראש-צוואר". גידולים אלה הינם בעלי מכנה משותף במספר נושאים;
1. קשורים ברובם למערכת הנשימה, החל מהאף, מיתרי הקול, צינור הנשימה ועד לחיבור לצינורות הברונכים של הריאות.
2. הקשר לאוויר שאנו שואפים מתבטא בחשיפה לגרומים מסרטנים (קרצינוגנים) באוויר כמו עשן סיגריות, זיהום סביבתי מגורמים תעשייתיים, פליטת גזים בבית ובסביבה ועוד.
3. גם צריכה מאסיבית של אלכוהול הינה גורם סיכון לפתח גידולים באזור זה.
4. מרבית הגידולים באזור ראש-צוואר הם בעלי פתולוגיה שווה מסוג "גידולים קשקשיים"
או Squamous Cell Carcinoma (SCC).
5. הטיפול בגידולים של מערכת ראש-צוואר, בכל האזורים של מערכת זאת, הינו לרוב באותן תרופות כימותרפיות וביולוגיות.

הגידול השכיח ביותר הינו הגידול של מיתרי הקול, גידול אשר הביטוי העיקרי שלו יהיה צרידות ההולכת ומתגברת עד לאיבוד מוחלט של הקול. הגידול מופיע על אחד ממיתרי הקול, גורם לשיתוק של מיתר זה והפרעה בוויברציה של צלילי הקול ומכאן הצרידות.
בשלבי המחלה הראשוניים הטיפול הינו פשוט וסיכויי הריפוי מתקרבים ל 100%. מכאן החשיבות של אבחון מוקדם. הופעה של צרידות או הפרעה אחרת ביצירת קולות, מחייבת פניה מהירה לרופא אף-אוזן-גרון, לבדיקה של מיתרי הקול ולביופסיה באם נראה דבר חשוד.
כירורגיה הינו הטיפול המקובל בשלבי המחלה הראשונים, כאשר הגידול קטן, מוגבל למיתר אחד ואינו מתפשט לסביבה. הניתוח הוא פשוט, ללא נזקים והחולה יכול להמשיך ולדבר לרוב בקול כמעט נורמלי או לפעמים עם צרידות קלה.
בשלבים מתקדמים יותר, הגידול מתפשט לשני מיתרי הקול ובעיקר ל"קומיסורה הקדמית" (החיבור מלפנים בין שני מיתרי הקול), אל האזור מחוץ למיתרי הקול או לבלוטות לימפה אזוריות. במצב זה הטיפול יותר קשה ומסובך, גורם לנזקים לטווח ארוך והסיכויים לריפוי מלא פוחתים בהשוואה לגידולים המאובחנים בשלבים הראשונים.
בשלבים מתקדמים הטיפול הכירורגי יהיה יותר קשה ומזיק. לעיתים יש צורך בהוצאה מלאה של קופסת הקול והוצאת צינור הקנה החוצה. החולה אינו יכול לדבר וזקוק לעזרה של מכשור מיוחד כדי לדבר.
הקרנות יינתנו לאחר ניתוח בגידולים עם סיכון גבוה להישנות מקומית למרות הניתוח. במקרים אחרים הקרינה הינה הטיפול היחיד ללא ניתוח.
במקרים מתקדמים מאד יש להשתמש בכימותרפיה. הטיפול היעיל ביותר הינו שילוב של 3 תרופות: ציס פלטין, 5FU וטקסול.
כיום מספר תרופות ביולוגיות שניתן לשלבן יחד עם הכימותרפיה ומשפרות את סיכויי ההצלחה של הטיפול במחיר של תופעות לוואי בעיקר בעור (פריחות למיניהן) ובעיקר במחיר עלות גבוהה של התרופות הביולוגיות עצמן. תרופות ביולוגיות בעלות השפעה על גידולים באזור הראש-צוואר הן: ארביטוקס, פמברוליזומאב ואפטיניב.

סרטן הגרון. הפסיקו לעשן
לאחרונה פותחו תרופות חדישות המבטלות את הכיסוי שיש לתאי סרטן המסתיר אותם מפני התאים של מערכת החיסון. תרופות אלה גורמות לחשיפה של תאי הסרטן בפני התאים של מערכת החיסון, חשיפה העשויה לגרום להשמדתן. ניסויים בתרופות כמו קיטרודה וניבולומאב על חולים עם גידולים של אזורי הראש-צוואר, הראו תוצאות טובות בשיפור התגובה לטיפולים ובהארכת החיים של חולים אלה. גם התרופות האימונולוגיות הינן בעלות גבוהה ביותר.
שילוב של דרכי הטיפול השונות הכלולות במה שנקרא רפואה האינטגרטיבית בסרטן עוזר גם למנוע היווצרות גידולים סרטניים באזורי הראש-צוואר וגם משפר את תוצאות הטיפולים כאשר קיימת כבר מחלה פעילה.
הפסקת עישון ושתית אלכוהול, ירידה במשקל אצל חולים שמנים ופעילות גופנית אינטנסיבית הינם אמצעים פשוטים בעלי חשיבות עצומה כחלק מהטיפול במחלה.
תזונה דלת סוכר ודלת שומן, צום לילי שתיה מרובה של תה ירוק וקפה והרבה אומגה-3 הם הבסיס התזונתי לטיפול בגידולים אלה.

תוספי מזון רבים נמצאו יעילים כחלק מהטיפול של סרטן הגרון. פטריות מרפא, קורקומין, אומגה-3 הם הבסיס לטיפול בתוספים. תרופות נוגדות חומצה נמצאו כבעלות השפעה על תוצאות הטיפולים של סרטן גרון.
טיפול בתופעות הלוואי של הטיפולים בגידולים בגרון, בעיקר מוקוזיטיס (פצעים בריריות הפה ומערכת הנשימה) הוא בעזרת תוספים כמו גלוטטיון וטומריק (קורקומין) וטיפול בתופעות הלוואי של כימותרפיה, ציספלטין, קרבופלטין וטקסול יהיה בעזרת חומצה אלפא-ליפואיתו L-קרניטין.
היפרתרמיה טיפול בסרטן הינה שיטת טיפול בה פוגעים בתפקוד התא הסרטני ע"י החדרת חום גבוה, מעל 42 מעלות לאזור הגידול. הפגיעה הינה רק בתאי סרטן ללא גרימת נזק לתאי הגוף הבריאים ולכן זהו טיפול ללא תופעות לוואי וללא נזקים. הטיפול בהיפרתרמיה בגידולי ראש-צוואר יכול להינתן כטיפול בפני עצמו. מחקרים רבים מראים כי הוספת היפרתרמיה במקביל לטיפול בהקרנות מביאה לשיפור ניכר בתוצאות הטיפול בהקרנות וזאת ללא הוספת רעילות או נזקים.
לסיכום: השילוב של דרכי הטיפול השונות בטיפול בגידולים באזורי הראש-צוואר בכלל ו סרטן בגרון בפרט זו הדרך להגיע לתוצאות הטובות ביותר.