א. היפרתרמיה שיטת טיפול בסרטן

היפרתרמיה הינה שיטת טיפול בסרטן הפועלת ע"י החדרת חום גבוה לגוף (היפר=הרבה, תרמיה=חום) לאזורים שם נמצא גידול סרטני. השיטה מבוססת על ידע רפואי מבוסס המצביע על רגישות תאי גידול לחום מעל 41.5 סנטיגרייד חום אשר אינו משפיע ואינו גורם כל נזק לתאים בריאים.
הידע על הקשר בין חום גבוה וגרימת נזק לתאי סרטן ידוע שנים רבות מאד. לא פעם צפו הרופאים בנסיגה של גידולים אצל חולים אשר לקו במחלה זיהומית עם חום גבוה.
בעבר ניסו להעלות בצורה מלאכותית את החום של כל הגוף ע"י זריקות וחיסונים. הבעיה הייתה חוסר היכולת להגיע לרמת החום הרצויה המשפיעה על תאי הסרטן.

ב. טיפולי היפרתרמיה בבתי חולים

בבתי החולים משתמשים ביידע על השפעת החום על תאי סרטן בשיטות שונות, כולן שיטות חודרניות (אינבזיביות). טיפולי היפרתרמיה חודרניים נמצאים בשימוש בגידולי שחלות, סרקומות של הגפה, מזוטליומה ועוד.

ג. התפתחות המיכשור להיפרתרמיה חיצונית בגרמניה

בשנות השבעים של המאה הקודמת, פיתח מדען גרמני ידוע, פרופ' מנפרד פון-ארדנה, מכשור המאפשר העלאת הטמפרטורה של כל הגוף לרמה של עד 42 מעלות סנטיגרייד. מכשור זה הידוע בשם "היפרתרמיה כל גופית" (WBH=Whole Body Hyperthermia) דורש טיפול ממושך של מספר שעות כל פעם.

היפרתרמיה גרמניה. גם בישראל
בהמשך פיתח פיזיקאי הונגרי בשם פרופ' זאץ את המכשור של היפרתרמיה אזורית חיצונית במכשור אשר יוצר בגרמניה. בעזרת מכשור זה ניתן להחדיר חום רק לאזורים נבחרים בגוף, אזורים שם נמצא הגידול, ללא צורך של חימום הגוף כולו. טיפול זה הינו הרבה יותר פשוט וקל. משך הטיפול כשעה כל פעם, הטיפול ניתן מספר פעמים בשבוע למשך מספר שבועות ואינו גורם לכל תופעות לוואי, או נזקים וללא כל כאבים.
בנוסף לכך פותחו גם מכשירים להיפרתרמיה חיצונית שטחית המיועדים לטפל בגידולים על פני העור.

ד. היפרתרמיה גרמניה

גרמניה ידועה בעולם כמולדת של הרבה מהטיפולים ברפואה הטבעית והמשלימה. ההומאופטיה, קינזיולוגיה, פרחי באך,רפואה פונקציונלית ועוד, כולן פותחו בגרמניה.
מכונים רבים לטיפול בטיפולים משלימים בסרטן הוקמו בכל רחבי גרמניה. עם הופעת המכשור לטיפולים בהיפרתרמיה של חולי סרטן, שולבו מיד הטיפולים בהיפרתרמיה כחלק אינטגרלי של הטיפול במכונים אלה לטיפולים משלימים בסרטן. לכן הטיפול במחלת הסרטן בהיפרתרמיה בגרמניה ידוע בכל העולם.
הוקמה האגודה הגרמנית להיפרתרמיה והאיגוד העולמי להיפרתרמיה.

ה. היפרתרמיה בישראל

לפני כ 15 שנה הקים דוקטור יוסף ברנר, מבכירי האונקולוגים בישראל, את המרכז הרפואי הראשון בישראל, מרכז "ניו-הופ", המשמש עבור טיפולים משלימים בסרטן.
זמן קצר לאחר הקמת המרכז השתלם ד"ר יוסף ברנר בגרמניה בטיפולים בהיפרתרמיה והמכשור הראשון בארץ לטיפולים בהיפרתרמיה נרכש ומוקם במרכז הרפואי "ניו-הופ". בהמשך, עם הופעת מכשור היפרתרמיה מתקדם, נרכש והובא ציוד זה למרכז הרפואי בישראל שהוא כיום אחד מהמשוכללים בעולם מבחינה זו.
מאז טופלו במרכז רפואי "ניו-הופ" בתל-אביב אלפי חולי סרטן. ד"ר יוסף ברנר מוכר בכל העולם כאחד מבכירי הרופאים המטפלים בהיפרתרמיה ובטיפולים משלימים בסרטן וכיהן כיו"ר אירגון ההיפרתרמיה העולמי.